Bonus – Štědrovečerní šifry

Bonus – Štědrovečerní šifry

Dnes se za odměnu můžete pokochat šiframi, kterými jsme se trápili pod stromečkem. Je jich jen necelá polovina z třinácti, ty zbylé nemají v úplnosti elektronickou podobu.

První šifra jsou Hvězdičky, které jsem připravil pro děti a které měly svou vřelostí podpořit ducha vánoc. Zároveň v rozdělení podle letošního Tmou spadá tahle šifra rovnou do tří z pěti kategorií, takže cvičným účelům posloužila taky dobře:

Hvězdičky

 

Další na řadě je Divná křížovka, kterou jsem připravil pro svou (převážně) nešifrovací manželku Magdu. Zadání pro tvorbu úlohy znělo tedy jasně – vyhnout se obvyklým šifrovacím konvencím, brzdit s obtížností a přidat spíše více zábavy a vtipu. Jak se to povedlo, posuďte sami:

Divná křížovka s divnou tajenkou

 

A třetí můj úkol, bez názvu, směřoval k mému tátovi v důchodu, který se šiframi nemá vůbec žádné zkušenosti. Je to tedy spíše matematicko-logická hříčka, která nenechává vlastně žádný prostor pro tajemství lušticího postupu. Tátu potěšilo, že jsem ho šetřil a „udělal mu to lehké.“

 

Tím se dostáváme k šifrám, které tvořil Ondra. Prvně ta nejsofistikovanější s názvem Záleží na tobě, která byla určena mně. Nutno říct, že nevydala svoje tajemství zadarmo. Výsledné heslo bylo pak na jednom z dárků pod stromečkem, obrovské krabici, která téměř nic nevážila. Po rozbalení skrývala obrázek s nápisem „Na dárky nezbyly peníze, tady máš krabici.“ Naštěstí uvnitř byla další šifra, nesnadná a nesnadno tady reprodukovatelná. Ta už naštěstí vydala souřadnice skutečného dárku (pro zvědavé – byl to fernet, takže super). Tady už obrázek úvodní šifry:

Záleží na tobě

Druhá Ondrova šifra, pro sestru, je vizuálně trochu podobná. Adélka s luštěním nakonec potřebovala trochu pomoct, tak snad jí nabyté zkušenosti jednou k něčemu budou.

Pro Adélku

Když se Ondra ptal, jakou šifru může udělat svému dědovi, říkal jsem mu, že tam může dát morseovku, šachy, karty, nebo matiku. Nakonec se tam dostal ten Morse, ale paradoxně ho táta přehlídl a luštil bez něj.

Vánoční příběh

 

A na úplný závěr ještě kvíz o rodinných znalostech, který připravila Adélka pro mámu. Většinu těch znalostí opět nemáte, ale aspoň se můžete pokochat poťouchlostí páté otázky i simpsonovské zákeřností písmenek označujích jednotlivé odpovědi na tuto otázku.

 

A to je pro letošek všechno. Jestli bude ještě nějaké příště, to uvidíme v roce 2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *